O nas


Aktualności


Programy


Projekty


Możesz Pomóc


Festiwal Afroentuzjaści 2006 -PodsumowanieW dniach 07/10 - 17/10/06 mieliście okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. Po raz pierwszy Fundacja Simba Friends we współpracy z Motto Cafe zorganizowała festiwal kultury afrykańskiej - Afroentuzjaści 2006. Przez 10 dni uczestnicy festiwali mogli zapoznać się z muzyką, sztuką a także kuchnią afrykańską.

Cennym elementem festiwalu był udział organizacji pozarządowych, zajmujących się Afryką - ich przedstawiciele zaprezentowali działalność organizacji, zachęcali do włączenia się w sieć organizacji pomocowych, pokazali zdjęcia i reportaże z realizowanych projektów. Dziękujemy Polskiej Akcji Humanitarnej, Fundacji Moja Afryka oraz Stowarzyszeniu Nil-Wisła. Cieszymy się, że wraz z Wami tworzymy miejsce dla spraw Afryki na polu III-go sektora i że wspólnie stanowimy tak silną reprezentację!

Festiwal nie miałby swojej niepowtarzalnej atmosfery, gdyby nie zdobiące wnętrze Motto Cafe zdjęcia Kamili Kadzidłowskiej i Oli Szymczyk. Dziękujemy dziewczynom za udostępnienie intrygujących fotografii z podróży po Kenii i Tanzanii.

Dzięki uprzejmości dr. Eugeniusza Rzewuskiego i Katarzyny Słowik mogliśmy również zaprezentować Wam tanzańskie malarstwo tinga-tinga, z jego niepowtarzalną kolorystyką i wzornictwem. Pani Jolanta Koziorowska, kustosz zbiorów afrykańskich w Państwowym Muzeum Etnograficznym, wygłosiła podczas Festiwalu prelekcję o sztuce afrykańskiej - była to niepowtarzalna szansa zapoznania się ze specyfiką i symboliką tego odległego dla nas stylu.

Przez cały czas trwania festiwalu mieliście również okazję usłyszeć prawdziwą afrykańską muzykę, zarówno z nagrań jak i na żywo. Otwarcie festiwalu uświetnił wspólny występ bębnowy Mamadou Diouf, Mohameda Mbou i Ani Patynek. Tego wieczoru w Motto Cafe pojawiło się ponad 130 osób! Pomimo niewielkiej przestrzeni, jaką dysponuje Motto Cafe, znalazło się miejsce dla tańczących. Atmosfera zabawy, która towarzyszyła otwarciu, wprawiła gości i prowadzących w wyjątkowy nastrój - było to wielkie święto afrykańskich rytmów a koncert potrwał dużo dłużej niż zaplanowano. Dodatkową atrakcją wieczoru było losowanie nagrody pośród zgromadzonej publiczności - szczęśliwy zwycięzca wrócił do domu z pięknym zdjęciem z afrykańskiego safari. Zdjęcie zostało ofiarowane przez autorkę - Gonię Zduńczyk, fotograficzkę specjalizującą się w przedstawianiu dzikiej natury tego kontynentu.

Drugiego dnia festiwalu, w niedzielę, najważniejsze były dzieci - to dla nich zorganizowaliśmy malowanie twarzy, konkursy i zabawy oraz inne atrakcje, których przewodnim motywem była Afryka i jej przyroda. Uzupełnieniem zabawy było czytanie afrykańskich bajek i specjalnie przygotowany na tę okazję słodki poczęstunek dla najmłodszych.

Kolejne dni Festiwalu poświęcone były relacjom z podróży, prezentacjom organizacji pozarządowych, sztuce i kulturze Afryki. Filmy dokumentalne i prezentacje podróżników przybliżyły Wam specyfikę różnych krajów kontynentu. Grupa studentów z Uniwersytetu Warszawskiego Consensus zorganizowała dyskusję z udziałem ekspertów: Abdila Abel Aati z Sudanu, dr. Adeyinka Bankole z Nigerii oraz Pawła Średzińskiego z Polski. Debatę poprowadził Jan Banasikowski.

Wtorek był dniem Kenii oraz języka suahili. Chętnych do nauki było wielu a przedział pokoleniowy uczestników lekcji rozciągał się od najmłodszych po ich rodziców. Absolwenci Zakładu Języków i Kultur Afryki UW, Bartek Łoziński i Kamila Kadzidłowska (oboje pracujący na co dzień we współorganizującej festiwal organizacji Forum Kenijsko-Polskie) zapoznali przybyłych z podstawami tego powszechnie używanego w Afryce Wschodniej języka. Pan Ryszard Czajkowski, znany podróżnik i zagorzały fan czarnego kontynentu, opowiedział zgromadzonym o swoich przygodach w Kenii, pokazał serię zdjęć ze swoich wypraw oraz dwa filmy dokumentalne. Pod koniec dnia kolejny polski podróżnik, pan Henryk Górski, przedstawił własne zdjęcia i wspomnienia z pobytu w Kenii.

Organizacje, które zaprezentowały swoją działalność w kolejnych dniach festiwalu to: Stowarzyszenie Nil-Wisła, Fundacja Moja Afryka, uczestnicy programu GLEN realizowanego w Polsce przez Polską Akcję Humanitarną i oczywiście reprezentanci Fundacji Simba Friends. Dorota Kozarzewska, założycielka Fundacji Moja Afryka i właścicielka biura wypraw Moremi Africa, opowiedziała dodatkowo o początkach swojego zainteresowania Afryką i pasji związanej z dzikimi zwierzętami.

Szczególnie atrakcyjnym elementem festiwalu był mini-pokaz afro dance w wykonaniu Kamili Rosińskiej i Eli Gajdel przy akompaniamencie Kuby Pogorzelskiego. Krótki występ w Motto Cafe zachęcił wielu oglądających do wzięcia udziału w zorganizowanych w ostatni poniedziałek festiwalu warsztatach tańca, które tym razem odbyły się w nowo otwartym Centrum Kultury Afrykańskiej. Otwarcie Centrum miało miejsce w niedzielę a wzięli w nim udział zarówno przedstawiciele ambasad jak i znani już publiczności festiwalu muzycy: Mamadou Diouf z zespołem. Pomysłodawcą Centrum jako miejsca jednoczącego miłośników kultury afrykańskiej jest Eric Onepunga Yongo, który w ramach festiwalu prowadził warsztaty bębnowe. Tego samego dnia w Motto Cafe Krzysztof Błażewicz

Na zakończenie pokazaliśmy Wam cykl filmów dokumentalnych autorstwa Michała Fajbusiewicza, dziennikarza znanego z programów Telewizji Polskiej. Filmom towarzyszyły serwowane w Motto Cafe etiopskie potrawy. Tym akcentem zakończyliśmy nasz festiwal i już teraz rozważamy zorganizowanie kolejnej jego edycji!


Dziękujemy wszystkim uczestnikom i współorganizatorom!
poprowadził wykład na temat problemów społecznych i kulturowych Etiopii, uzupełniony pokazem filmu.
Jestes

378234

gosciem