O nas


Aktualności


Programy


Projekty


Możesz Pomóc


Dzień ProAfryka w szkole Profuturo

14 listopada w szkole podstawowej oraz gimnazjum Profuturo przy ul. Kaliskiego 29a pracownicy oraz wolontariusze Fundacji Simba Friends zorganizowali uczniom kilkugodzinną wyprawę na Czarny Ląd.

Wcześniej, 3 listopada szkolę odwiedzila Natalia Ćwik (koordynator) i zapoznala uczniów z dzialalnością Fundacji, która obecnie realizuje projekt remontu i rozbudowy szkoly podstawowej w zachodniej Kenii. W międzyczasie uczniom i nauczycielom Profuturo towarzyszyla zdobiąca ściany szkolnych korytarzy wystawa zdjęc z Afryki Wschodniej.

Dzień ProAfryka – tak nazwaliśmy to wydarzenie – miał na celu przybliżyć uczniom kulturę i tradycje afrykańskiego kontynentu. Tego dnia kilka klas mialo okazję uczestniczyć w lekcjach angielskiego prowadzonych przez Steve’a Sambali, który opowiedzial wiele ciekawych rzeczy na temat miejsca, z którego pochodzi.

Po lekcjach na uczniów czekaly atrakcje. Szkolny korytarz zamienil się w barwną, tętniącą życiem afrykańską ulicę. Każdy mógl przymierzyć afrykańskie tkaniny i ozdoby. Dziewczęta zachwycaly się niezwyklą masajską biżuterią, chlopcy pozowali dumnie uzbrojeni w tarczę i dzidę.

Gimnazjaliści mogli obejrzeć film dokumentalny z Afryki Zachodniej, zaś najmlodsi uczestniczyli w zabawach rywalizujących ze sobą „plemion” oraz sprawdzali się w rozwiązywaniu krzyżówek i rebusów. W sali obok mali artyści wytwarzali wzorem Masajów biżuterię z barwnych koralików. Postawaly też wykonane z grubej tektury maski.

Kolejna grupa tymczasem zglębiala tajniki afrodance pod okiem Oli Kobus. Dzieci bardzo chętnie włączyły się do wspólnego tańca. Najwięcej zamieszania panowalo chyba jednak w szkolnej stolówce, gdzie uczniowie w kilku zespolach wyrabiali ciasto na wschodnio afrykańskie mandazi – ciastka przypominające nasze pączki.

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji Dnia ProAfryka kierujemy do naszych dzielnych wolontariuszy: Kai, Alicji, Łukasza, Eweliny, Oli oraz Marysi!

Zobacz też relację z Dnia ProAfryka na stronie internetowej szkoly Profuturo: http://www.profuturo.edu.pl/pol/content/view/302/95/

Jestes

378237

gosciem