O nas


Aktualności


Programy


Projekty


Możesz Pomóc


Wieści z Kenii

 

Od rozpoczęcia projektu „ Aktywizacja Społeczności Sega, edukacja IT i ekorozwój” minęło już ponad 2 miesiące, zbliżamy się do półmetka naszych działań (projekt zaprogramowany jest na 6 miesięcy).

 

Przez ten czas częściowo zrealizowaliśmy etap adaptacji pomieszczeń przeznaczonych przez szkoły do przyszłych laboratoriów komputerowych. Działania te obejmowały między innymi: zainstalowanie sufitów, założenie krat przeciwwłamaniowych, malowanie wnętrz klas, instalacja okablowania elektrycznego oraz przygotowanie wyposażenia wnętrz: stoły, tablice. Wszystkie prace wykonywane są przez społeczność lokalną – najczęściej rodziców dzieci uczęszczających do szkół, lub jak jest to w przypadku Politechniki (lokalna nazwa na szkołę uczącą zawodu), przez uczniów.

 

Obecnie w Kenii przebywają dwie wspaniałe wolontariuszki: Kasia Wnuk oraz Kasia Tadla. Obie prowadzą zajęcia w szkołach w Sega z zakresu obsługi i oprogramowania komputera. Warsztaty mają na celu wprowadzić nauczycieli i uczniów z Sega w wirtualną rzeczywistość. Swoją kadencję koordynatora kenijskiego projektu kończy właśnie Aleksandra Gutowska, która z wielkim żalem wraca do Polski. Przez ponad dwa miesiące swojego pobytu bardzo ciężko pracowała by nasz wspólny projekt ewoluował w dobrym kierunku. W kolejnym miesiącu zastępowała ją będzie Maja Krzyżanowska wraz z wolontariuszką Anią Janczur, której zadaniem będzie przeprowadzenie cyklu zajęć z zakresu grafiki komputerowej. W rezalizacji projektu pomagaja nam takze Kenijczycy, Jose Njuki - Imwe Ngunjiri (pracownik fundacji) oraz Yvonne Ong'ira (wolontariuszka).

Bardzo cieszy nas fakt iż wioska Sega staje się coraz częściej miejscem odwiedzin naszych polskich przyjaciół. W tym roku gościliśmy studentów afrykanistyki: Martę Miłkowską, Cypriana Kozerę oraz Błażeja Popławskiego. Z wizytą przyjechała do nas także Kasia Szeniawska razem z mamą Agatą Tomaszewską. Wszyscy bardzo chętnie nam pomagają i wspierają w realizacji projektu – za to im dziękujemy.

Liczne wizyty oraz zawiązane na miejscu przyjaźnie zainspirowały nas do zorganizowania europejskiego dnia w Sega. Dzięki wsparciu i zaangażownaiu naszych przyjaciół: Gustavo Enrique Olivella Cuesta z Hiszpanii oraz Francesci Scarlatti z Włoch dzień europejski był bardzo urozmaicony. Społeczność lokalna mogła więcej dowiedzieć się o naszych kulturach, zwyczajach, nauczyc sie zwrotow w jezykach europejskich a nawet spróbować specjałów naszej kuchni.

 

Jestes

378237

gosciem