O nas


Aktualności


Programy


Projekty


Możesz Pomóc


Relacje z pierwszych szkoleń komputerowych w Sega

Pierwsze szkolenie odbyło się w szkole podstawowej Sega Township Primary School. Przeprowadzone zostało przez dwie wolontariuszki Simba Friends – Kasię Tadlę i Kasię Wnuk. W warsztatach wzięło udział 20 nauczycieli waz z dyrekcją szkoły.


Oto bezpośrednia relacja:

„Najpierw rozdałyśmy uczestnikom szkolenia rysunki z częściami komputera. Zadaniem słuchaczy było nazwanie poszczególnych części. Można powiedzieć, ze prawie wszyscy znali myszkę, a większość nawet klawiaturę. Nieliczni zaznaczyli monitor lub ekran. Potem przedstawiłyśmy im po kolei nazwy i funkcje wszystkich części i pokazałyśmy na przygotowanym przez nas rysunku. Następnie opowiedziałyśmy czym jest komputer, co można na nim robić, co można do niego podłączyć (drukarka, flash disc, CD – słuchanie muzyki, zapisywanie zdjęć). Podczas szkoleń robiłyśmy zdjęcia a pod koniec zajęć pokazałyśmy jak korzystać z osiągnięć techniki od strony praktycznej. Pokazałyśmy, w jaki sposób można nagrać i odtworzyć zdjęcia– wszystkim się to bardzo spodobało!

Najbardziej interesującą częścią spotkania była możliwość indywidualnych ćwiczeń, na przykład napisania na komputerze swojego imienia i nazwiska. To dopiero frajda… Naprawdę wszyscy byli podekscytowani!

Pokazywałyśmy także opcje, które można zastosować do edycji tekstu jak: zmiana czcionki, rozmiaru, koloru, wytłuszczenie, podkreślenie, wyjustowanie, potem tez zapisanie na pulpicie i otworzenie na nowo. Ach, nasi uczniowie byli dumni z siebie! A my z nich!!

No i cóż, szkolenie miało trwać godzinę, ale rozpadało się, wiec przeciągnęło się do dwóch godzin, ale dzięki temu więcej uczestników mogło popróbować swoich sil w pierwszym starciu z komputerem! Po tym jak pierwsze dwie panie spróbowały napisać swoje imię, chciałam także zmobilizować dyrekcję szkoły - a dokładnie - wicedyrektora, do tego żeby dał przykład reszcie grona pedagogicznego. Zapytałam go, myśląc, ze zadaję trochę naiwne pytanie, czy kiedykolwiek używał komputera (byłam przekonana że odpowie twierdząco…) ale on odpowiedział: nie, nigdy! Byłam zaskoczona, przecież to wicedyrektor szkoły.

Bardzo ciekawe i motywujące jest również to, że osoby, które już same spróbowały, podpowiadały innym, co nacisnąć… Naprawdę pojętni uczniowie …”

 
Jestes

378234

gosciem