O nas


Aktualności


Programy


Projekty


Możesz Pomóc


Simba Friends w Tygodniu Edukacji Globalnej

Ubiegły tydzień - pomimo mrozu i śniegu - był dla organizacji pozarządowych bardzo gorący! Wszyscy społecznicy realizowali projekty związane z Tygodniem Edukacji Globalnej. Ideą tych 7 dni  jest zapoznanie młodzieży z problemami globalnymi, promowanie tolerancji dla różnic kulturowych oraz zachęcanie do współpracy międzynarodowej.

Zgodnie z tym przesłaniem współpracowaliśmy z dwiema organizacjami: Małopolskim Towarzystwem Oświatowym (MTO) oraz Kielcekim Centrum Wolontariatu (KCW).

Wraz z przyjaciółmi z Nowego Sącza kontynuowaliśmy projekt "Traktor dla Afryki". Tym razem cykl edukacyjny rozpoczęła debata w Ratuszu Miejskim. Młodzież zachęcona do dyskusji na temat krajów rozwijających się mogła spotkać przedstawicieli Simba Friends podczas warsztatów w nowosądeckich szkołach.

Niezwykłym dla nas jest fakt, iż pomimo dostępu do książek oraz Internetu, młodzi ludzie niewiele wiedzą na temat problemów globalnych, poziomu ekonomicznego państw afrykańskich w porównaniu do sytuacji Polski. Dlatego opinie, iż Polska jest krajem rozwijającym się i "zacofanym" wskazują na pilną potrzebę przeprowadzania w gimnazajch i liceach warszatatów edukacyjnych dotyczących przemian społeczno-gospodarczych w dobie globalizacji. Rozmowy, filmy, fotografie pomogły uświadomić młodzieży, iż żyjemy w rozwiniętym kraju o dobrych perspektywach, a jako prężne społeczeństwo możemy nieść pomoc słabszym ekonomicznie państwom.

Całość "traktorowej akcji" zakończyła się w sobotę 23 listopada koncertem na rynku miasta. Dla mieszkańców Nowego Sącza zagrał afrykański zespół Dzieci Bębnów, którego członkowie pochodzą z Kongo, Togo i Angoli. Na płycie rynku stał pięknie udekorowany ciągnik Zetor, zachęcając przechodniów do ofiaraności. Tym razem udało nam się zgromadzić 2511,61 zł. na poczet zakupu maszyny!

Zaraz po występach w Nowym Sączu ekipa Fundacji pojechała do Kielc, gdzie odbywał się pierwszy Festiwal Wolontariatu i Edukacji Globalnej zainicjowany przez Kieleckie Centrum Wolontariatu. Ideą organizatorów było zachęcenie Kielczan do spotkania z wolontariatem europejskim i światowym poprzez pokazy filmów dokumentalnych z ciekawych zakątków globu, wystawy oraz spotkania z pracownikami NGO. Z przyjemnością  opowiedzieliśmy o naszych działaniach w Kenii, zachęcając młodzież do pracy pomocowej w Afryce.

Serdecznie dziękujemy obu partnerskim organizacjom za przyjemną współpracę i możliwość zrealizowania przydatnych akcji! Gratulujemy Wam dobrych projektów!

Jestes

378234

gosciem